Одржана конференција посвећена штедњи у банкама и њеним алтернативама



vest2024-11-05
05.11.2024

Штедња у Србији бележи континуирани раст од 2012. године, а посебно значајан раст има штедња у домаћој валути. Истовремено потребан је развој алтернативних извора финансирања и едукација грађана и привреде да их прихвате и искористе, како би предузећима била доступна средства за развој, а инвеститорима добра прилика да пласирају своја средства.

Овој теми посвећена је конференција под називом „Да ли штедња у банкама има алтернативу?“ која је одржана 4. новембра у организацији Агенције за осигурање депозита, Удружења банака Србије и Привредне коморе Србије. Поред представника организатора, на скупу су говорили представници Министарства финансија, Комисије за хартије од вредности, пословних банака и друштава за осигурање.

По речима Михаила Весовића, директора Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију Привредне коморе Србије, штедња је израз стабилности, поверења и добре економске будућности једне привреде. „Стабилност сваке економије огледа се у штедњи и инвестицијама. Важно је да едукујемо становништво и привреду о значају штедње и унапређујемо финансијску писменост и одговорност свих учесника на тржишту“, истакaо је Весовић.

Председник Одбора директора Агенције за осигурање депозита др Љубица Пантелић истакла је дугогодишњи тренд раста осигураних депозита у банкама по просечној годишњој стопи од десет одсто, нагласивши да је то доказ поверења грађана и привреде у банке, као и стабилног раста стандарда становништва. „У последњих годину дана, укупни осигурани депозити у банкама увећани су за 3,6 милијарди евра – што је за чак милијарду евра већи раст него у претходној години“, истакла је. Подсетила је и да је системом осигурања депозита покривено 99 одсто рачуна грађана.

Никола Вулетић, председник Управног одбора Удружења банака Србије и председник Извршног одбора Уникредит банке, рекао је да стоту годишњицу Светског дана штедње Србија дочекује са неколико значајних рекорда, на које можемо бити поносни. „Почетком октобра Standard & Poor’s је повећао кредитни рејтинг Србије и по први пут смо се нашли међу земљама са инвестиционим кредитним рејтингом, што потврђује између осталог и да се банкарски сектор налази у изузетно добром стању. Отпорност банкарског сектора уз високу стопу адекватности капитала, висока рација ликвидности, историјски ниска стопа ненаплативих кредита, као и скоро удвостручена билансна сума сектора у последњој деценији, јасно осликава позитиван циклус у коме се наша економија налази, као и потенцијал који поседује за даљи раст и развој. Штедња становништва континуирано расте годинама у назад, и већ је достигла 19% бруто друштвеног производа. Приметан је раст штедње становништва у динарима, која тренутно чини 30% укупне штедње становништва, чему је у највећој мери допринела стабилност девизног курса у претходном периоду. Уверен сам да ће се ови позитивни трендови наставити и у наредном периоду, поготово ако се има у виду да је у првих девет месеци ове године укупна штедња становништва повећана за 117,3 милијарде динара или за милијарду евра“, рекао је Вулетић.

Генерални секретар Удружења банака Марина Пападакис подсећа да Удружење банака од својих почетака до данас има активну улогу и скупа са својим чланицама промовише значај који штедња може да има за благостање појединаца тако и за економски раст друштва као целине, те се у том смислу континуирано током читаве године предузима низ активности којима се, поред осталог, промовише значај штедње различитим групама становништва. Укључени су и најмлађи, низом пројеката и активности финансијске едукације за коју је Удружење добило бројна међународна и национална признања и награде.

У оквиру конференције одржана је панел-дискусија посвећена могућностима улагања вишка новца на финансијском тржишту Србије. У дискусији су учествовали Огњен Поповић, помоћник министра финансија, Марко Јанковић, председник Комисије за хартије од вредности, Славољуб Ђорђевић, директор Сектора за развој и управљање производима и сегментима клијената АИК банке, Мирјана Павловић, директор Сектора за пословање с affluent и private клијентима у Банци Интеза, и Наташа Марјановић, чланица Извршног одбора Ђенерали осигурања. Учесници су разменили мишљења о тренутном стању тржишта капитала у Србији, као и о перспективама, предностима, пореском третману и потенцијалним ризицима улагања у поједине финансијске инструменте.

Видео-снимак конференције можете погледати овде.


Card image
Card image
Card image
Card image
Card image
Card image
Card image
Card image
Card image


Агенција за осигурање депозита
Кнеза Михаила 2
11000 Београд


Copyright (©) 2024 Агенција за осигурање депозита. Сва права задржана.